Pokiaľ na základe preventívneho vyšetrenia prostaty a hodnôt PSA v krvi usúdi váš lekár, že nie je všetko v úplnom poriadku a je potrebný podrobnejší rozbor, pošle vás najskôr na biopsiu prostaty. Biopsia prostaty je ambulantné vyšetrenie, ktoré trvá zhruba 20 minút, a po jeho absolvovaní môžete ísť normálne domov. Biopsia sa nemusíte zbytočne báť: nie je to síce prechádzka ružovou záhradou, ale celý proces sa dá popísať skôr ako nepríjemný než bolestivý.
Biopsia je vlastne odber vzoriek tkaniva prostaty, ktorý môže prebiehať niekoľkými spôsobmi. Aktuálne sa najčastejšie odoberajú vzorky pomocou rektálnej ultrazvukovej sondy. Tá sa v ľahu na boku a pri lokálnom umŕtvení zavedie do pacientovho konečníka. Sonda najprv ultrazvukovo zmapuje prostatu a zaznamená eventuálne podozrivé ložiská, a potom pomocou tenkej jednorazovej ihly odoberie tkanivové vzorky z oboch lalokov prostaty. Vzoriek sa obvykle odoberá okolo 12 a všetky sú následne odoslané do laboratória na histológii.
Vzhľadom na invazívnu povahu vyšetrenia je možné, že sa bezprostredne po ňom môže objaviť krv v stolici, moči alebo spermiách. Zhruba týždeň pred samotnou biopsiou je potrebné vysadiť lieky ovplyvňujúce zrážanlivosť krvi, prípadne ich po konzultácii s lekárom nahradiť inými. Po biopsii je odporúčané vyhýbať sa činnostiam ako je jazda na bicykli a podobne, a to minimálne 3 dni od vyšetrenia.
Gleasonovo skóre je stupnica, podľa ktorej sa hodnotí agresivita karcinómu prostaty. Počíta sa vtedy, keď histologický rozbor vzoriek tkaniva, odobratých pri biopsii, potvrdí prítomnosť nádorového tkaniva. Najprv sa pod mikroskopom preskúma nádorové tkanivo zo všetkých odobraných vzoriek a následne sa podľa architektoniky žliazok (diferenciácie) určí stupeň vyzretosti nádoru.
Týchto stupňov je celkom 5, pričom G1 je dobre diferencovaný, ohraničený nádor a G5 veľmi zle diferencovaný, s rizikom rozšírenia do ďalších tkanív. Výsledné Gleasonovo skóre sa počíta súčtom čísel najčastejšie sa objavujúceho typu nádorového tkaniva a druhého najčastejšie sa objavujúceho typu. Teoreticky sa teda Gleasonovo skóre pohybuje medzi hodnotami 2 (1+1) a 10 (5+5), pričom platí, že čím je číslo vyššie, tým je karcinóm nebezpečnejší. Hodnota 7 a vyššie sa už považuje za vysoko rizikovú.
© Proton Therapy Center 2024. Všetky práva vyhradené. | Spracovanie osobných údajov