Mýty okolo karcinómu prostaty

Favorite

Mýty okolo karcinómu prostaty

Po liečbe rakoviny prostaty je koniec so sexuálnym životom

Veľmi častou obavou mužov postihnutých rakovinou prostaty je to, či budú po liečbe ešte schopní fungovať po sexuálnej stránke. V súčasnej dobe ponúka lekárska veda nové, menej radikálne liečebné postupy karcinómu prostaty, vďaka ktorým môže žiť pacient spokojný život, ktorého kvalita nemusí byť chorobou postihnutá. Rakovina prostaty dnes už neznamená nutne koniec sexuálneho života ani koniec mužstva.

U vysokého percenta chorých býva doba od zachytenia rakoviny prostaty do okamihu, keď toto ochorenie môže spôsobiť pacientovi problémy, pomerne dlhá. V prípadoch, že lekári nádor zachytia v počiatočnom štádiu, môžu dokonca pristúpiť iba k sledovaniu a monitorovaniu stavu pacienta. Choroba tak na pacienta a jeho celkový, teda aj sexuálny život, nemusí mať dlhé roky žiadny vplyv.

Po liečbe rakoviny prostaty dochádza k úniku moču

Medzi ďalšie komplikácie liečby rakoviny prostaty patrí aj inkontinencia, teda nemožnosť udržania moču. Čo sa týka tejto komplikácie po liečbe, vždy záleží na tom, v akom štádiu bolo ochorenie zistené, akú liečbu ste zvolili, v prípade operácie závisí aj od skúseností operatéra a zvoleného spôsobu operácie.

Zatiaľ čo po operácii (kompletnom odstránení prostaty) až 15 % pacientov trpí samovoľným únikom moču, pri bežnom ožarovaní sa táto komplikácia vyskytuje u cca 2 – 3 % pacientov.

V prípade protónovej liečby je riziko vzniku inkontinencie minimalizované na iba 1%, ak je ochorenie zistené v skorom štádiu.

Rakovina prostaty sa týka iba starších mužov

Je síce pravda, že najčastejšie sa rakovina prostaty objavuje u starších mužov a riziko jej výskytu rapídne stúpa po šesťdesiatom roku života, to však v žiadnom prípade neznamená, že by boli mladší muži mimo rizika. Ak máte obavy, opýtajte sa svojho lekára, či by bolo vhodné sa nechať vyšetriť skôr. Vždy sa však nechajte vyšetriť, a na pravidelné preventívne prehliadky choďte po 40. roku života, pokiaľ bolo ochorenie zistené akémukoľvek mužovi, ktorý je vašim príbuzným.

Liečbu je nutné začať hneď

Ak lekár potvrdí zhubný nádor prostaty, ponúkne vám aj stratégiu liečby. Preto starostlivo premýšľajte a lekára sa pýtajte na všetko, čo vás zaujíma. Nie je pravda, že sa musíte rozhodnúť ihneď. Vaša celková šanca na vyliečenie v prvom rade závisí od toho, v akom štádiu vám bolo zistené ochorenie karcinómu prostaty. Nesmiete zabudnúť, že vaše rozhodnutie o type liečby, ktorú podstúpite, podstatne ovplyvní váš ďalší život.

Ak nemáte žiadne problémy, nemôžete mať rakovinu prostaty

Karcinóm prostaty nevykazuje v prvopočiatočných štádiách žiadne jasné klinické prejavy, teda dlhú dobu nebudete mať žiadne problémy. Prevencia je preto jediný účinný prostriedok. Každý muž by mal pravidelne navštevovať urológa. Nepodceňujte preto preventívne vyšetrenie, po päťdesiatke by mala byť úplnou samozrejmosťou. Včasnú diagnózu lekárom prezradí PSA test, čo je vyšetrenie hladiny prostatického špecifického antigénu.

Vysoké PSA skóre znamená, že máte rakovinu prostaty

Skutočnosť, že máte zvýšenú hladinu PSA, rozhodne neznamená, že musíte mať nutne aj rakovinu prostaty. A na druhej strane nízka hladina PSA nemôže stopercentne zaručiť, že týmto ochorením netrpíte.

Zvýšená hladina PSA môže byť spôsobená radom ďalších zdravotných problémov, ako je napríklad zápal prostaty, infekcie, benígne zväčšenie prostaty a ďalšie ľahko liečiteľné ťažkosti. Pokiaľ váš test vyjde v tomto zmysle pozitívne, lekári budú vykonávať ďalšie vyšetrenia, ktoré príčinu odhalia, pričom rakovina prostaty predstavuje len jedno z možných vysvetlení.

© Proton Therapy Center 2024. Všetky práva vyhradené. | Spracovanie osobných údajov

+420 222 999 000