Najväčšie nebezpečenstvo karcinómu prostaty spočíva v tom, že sa v počiatočných štádiách choroby u pacienta neprejavujú žiadne príznaky. Často sa stáva, že je nádor odhalený až vďaka vzdialeným metastázam. Kľúčovú úlohu v liečbe karcinómu prostaty teda zohráva prevencia.
V neskorších štádiách choroby môže človek postihnutý karcinómom prostaty pociťovať množstvo príznakov, mnoho z nich však môže signalizovať aj iné ochorenie. Medzi tieto príznaky patrí potreba častého močenia (hlavne v noci), ťažkosti pri močení, krv v moči alebo v ejakuláte, problémy s erekciou, bolesť pri ejakulácii, častá bolesť alebo stuhnutosť v bedrách, bokoch alebo v hornej časti stehien.
Pokiaľ sa u vás objavil min. jeden z nasledujúcich problémov, nemusí ísť o zhubný nádor prostaty, ale mali by ste navštíviť svojho praktického lekára alebo priamo svojho urológa:
Najjednoduchším a klinicky najvýznamnejším ukazovateľom rakoviny prostaty je prostatický specifický antigen (PSA) v krvi. Zvýšená koncentrácia PSA v krvi nasvedčuje tomu, že sa zväčšila priestupnosť stien prostaty následkom patologických zmien, napríklad práve nádorom, ktorý je možné vďaka vyšetreniu krvi väčšinou odhaliť už v ranom štádiu.
Nádor prostaty metastázuje najčastejšie cez lymfatické uzliny do kostí, pľúc, pečene, nervovej sústavy, obličiek. Pri zanedbaní prevencie je karcinóm prostaty často odhalený až v štádiu metastáz, ktoré spôsobujú bolesť alebo stuhnutosť v chrbte, bedrách, končatinách. Rakovinu tiež sprevádza celková slabosť, nechutenstvo a úbytok telesnej hmotnosti.
© Proton Therapy Center 2024. Všetky práva vyhradené. | Spracovanie osobných údajov