Zhubný nádor prostaty je najčastejším onkologickým ochorením mužov. Pokiaľ sa zachytí včas, býva liečba úspešná. Čo ale robiť, keď sa už raz prekonaná choroba vráti? V súčasnej dobe už nádor prostaty nepredstavuje takú hrozbu ako pred rokmi. Takmer 100% mužov s nízkou alebo stredne rizikovým nádorom prežíva 5 rokov od stanovenia diagnózy. Asi 91% pacientov prežíva dlhšie ako 10 rokov, 76% mužov potom viac ako 15 rokov. Za túto pomerne dobrú prognózu vďačíme okrem iného tomu, že 9 z 10 prípadov rakoviny prostaty je diagnostikovaných v štádiu, kedy sa rakovinové bunky nachádzajú iba v prostate, alebo prenikli len do blízkych okolitých tkanív. Z tých zvyšných 10 %, u ktorých už došlo k metastatickému rozsevu do vzdialenejších tkanív, má vyhliadky na päťročné prežitie necelá tretina chorých.
Po úspešne absolvovanej liečbe karcinómu prostaty budú lekári v pravidelných intervaloch sledovať, či sa choroba nevracia. Budete pozvaní na pravidelné kontroly a odbery krvi na stanovenie hladiny PSA. Pokiaľ hladina PSA začne stúpať, budú nasledovať ďalšie testy, ktoré sa zamerajú na vyvrátenie či potvrdenie návratu rakoviny.
Aké faktory ovplyvňujú pravdepodobnosť návratu rakoviny prostaty?
O tom, akú liečbu zvoliť, keď sa ochorenie navráti, rozhoduje viacero faktorov. Okrem iného to, akú terapiu ste podstúpili predtým, rozsah nádoru, vek alebo iné súčasne prebiehajúce ochorenia. Spektrum liečebných metód je podobné ako pri liečbe základného ochorenia.
Najdôležitejšou prevenciou návratu rakoviny prostaty zostávajú pravidelné lekárske prehliadky.
© Proton Therapy Center 2024. Všetky práva vyhradené. | Spracovanie osobných údajov