Oznámenie diagnózy nádorového ochorenia je ťažkým okamihom, ktorý prináša množstvo otázok. Zatiaľ čo na niektoré z nich moderná medicína nemá odpovede, s inými vám môže pomôcť váš onkológ.
Hoci je otvorená komunikácia medzi lekárom a pacientom základným kameňom správnej liečby onkologického ochorenia, a dokonca môže zlepšiť jej výsledok, veľká časť pacientov sa bojí alebo sa hanbí na niektoré otázky opýtať. Chyba pochopiteľne býva aj na strane lekára, ktorý pacienta dostatočne nepovzbudí a nevyzýva k otvorenému rozhovoru. Tým dochádza k problémom – pacienti sa následne obracajú na iné (často internetové) zdroje, ktoré môžu obsahovať zavádzajúce až škodlivé informácie.
Nenechajte sa odradiť pocitom, že svojimi otázkami lekára zdržujete a obťažujete. Najdôležitejšou časťou komunikačného procesu je prevzatie zodpovednosti a uvedomenie si, že ide o vás a vaše zdravie a telo. Na informácie o svojom zdravotnom stave máte nárok! Máte otázky? Pýtajte sa, získavajte informácie a aktívne sa zaujímajte o svoje možnosti. Ľahšie sa tak v prípade potreby budete môcť rozhodnúť.
Po oznámení diagnózy by ste v prvej fáze mali zistiť odpovede na tieto základné otázky:
Ďalšie otázky sa týkajú variantov liečby choroby, prípadných nežiaducich účinkov a vplyvu terapie na váš nasledujúci život:
Ošetrujúcemu onkológovi môžete klásť aj ďalšie otázky:
Pred návštevou lekára si v pokoji doma sadnite a spíšte všetky otázky, na ktoré by ste chceli poznať odpoveď. Papier si vezmite so sebou do ordinácie. Uistíte sa tak, že na žiadnu otázku nezabudnete az návštevy vyťažíte maximum. Niekedy je ťažké všetky informácie naraz vstrebať, preto je lepšie si odpovede aj zapisovať. Môžete si ich tak znovu prejsť a mať ich vždy po ruke. Lekársky slang sa vám môže zdať mnohokrát mätúci. Ak sa vám bude zdať, že niečomu nerozumiete, alebo že niečo potrebujete zopakovať, nebojte sa opýtať znova, či požiadať o doplňujúce informácie.
© Proton Therapy Center 2024. Všetky práva vyhradené. | Spracovanie osobných údajov