Karcinóm prostaty potrebuje pre svoj rast mužský pohlavný hormón testosterón. Cieľom hormonálnej liečby je preto zabrániť tvorbe testosterónu v tele chorého alebo zamedziť jeho pôsobeniu na nádorové bunky. V dôsledku podávania hormonálnej terapie dochádza k poklesu PSA k nulovým hodnotám a tiež k zmenšeniu alebo vymiznutiu metastáz. Tvorba testosterónu je blokovaná tzv. kastračnou liečbou, ktorá môže byť vykonaná chirurgicky alebo pomocou liekov.
Nevýhodou hormonálnej liečby všeobecne je navodenie tzv. mužskej menopauzy = andropauzy („prechodu“), kedy môže dochádzať k návalom tepla, zväčšeniu pŕs, zníženiu pohlavnej túžby (libida), poruchám erekcie, priberaniu na hmotnosti, únave, úbytku svalovej hmoty a rednutiu kostí. (osteoporóze). Pri náraste PSA v priebehu liečby jedným postupom (napr. po odstránení semenníkov) je následne pacientovi odporúčaný aj postup ďalší (teda tabletová hormonálna liečba), aby bola zaistená maximálna blokáda pôsobenia testosterónu = totálna androgénna blokáda.
Hormonálna liečba býva tiež u vybraných skupín pacientov, podľa typu nádoru, podávaná niekoľko mesiacov pred a v priebehu rádioterapie nádoru prostaty. U niektorých pacientov sa hormonálna liečba podáva aj po ukončení rádioterapie.
© Proton Therapy Center 2024. Všetky práva vyhradené. | Spracovanie osobných údajov