Rádioterapia (liečba žiarením) je významnou a účinnou metódou v liečbe chorých s karcinómom prostaty. Je alternatívou k operačnej liečbe. Liečba žiarením je všeobecne vykonávaná dvojakým spôsobom – vonkajšou rádioterapiou, kedy je zdroj žiarenia mimo tela pacienta alebo tzv. brachyterapiou, kedy je zdroj žiarenia aplikovaný cez kožu v podobe rádioaktívnych zŕn priamo do nádorom postihnutej prostaty. Prevažná väčšina chorých s karcinómom prostaty liečených žiarením podstupuje vonkajšiu rádioterapiu. Vonkajšia rádioterapia môže byť fotónová alebo protónová.
Protónová rádioterapia je formou liečby ionizujúcim žiarením využívajúce urýchlené protóny. Základnou fyzikálnou vlastnosťou protónového žiarenia je skutočnosť, že protóny odovzdávajú väčšinu svojej energie v mieste, ktoré určíme. Cieľom modernej onkologickej liečby je zabezpečiť pacientom maximálnu šancu na vyliečenie pri minimalizácii vedľajších účinkov spojených s liečbou.
Na rozdiel od fotónovej rádioterapie, ktorá na ožiarenie a ničenie nádorových buniek používa fotóny, je protónová terapia pokročilejšia a používa protóny. Tieto častice dávajú protónovej terapii jej mnohé výhody. Zatiaľ čo bežný fotónový lúč prechádza telom a odovzdáva značnú časť svojej energie pred aj za nádorom, protóny majú fyzikálnu vlastnosť, ktorej sa hovorí Braggov vrchol. Vďaka tejto vlastnosti odovzdávajú výrazne menej energie po ceste k nádoru, v mieste nádoru energiu odovzdajú a už ďalej nepokračujú. Najväčšou výhodou v porovnaní s fotónovou rádioterapiou je tak jej presnosť, minimalizácia ožiarenia zdravých tkanív a orgánov a schopnosť ochrániť tieto zdravé tkanivá.
*Zdroj: https://www.ptc.clinic/wp-content/uploads/2021/06/ultrahypofracionovany-rezim_ca-prostaty.pdf
Protónová rádioterapia je dostupná iba v pražskom Protónovom centre. Protónová liečba umožňuje vysokú šancu na vyliečenie a kvalitný život v priebehu liečby aj po nej.
Protónová liečba je zo zákona hradená z verejného zdravotného poistenia. Protónové centrum má uzavreté zmluvy so všetkými českými zdravotnými poisťovňami, liečba je tak dostupná všetkým občanom ČR. Na konzultáciu do Protonového centra sa môže objednať každý pacient, a to aj bez odporúčania lekára.
Rádioterapia je neoddeliteľnou súčasťou komplexnej starostlivosti o onkologického pacienta, približne polovica onkologických pacientov počas svojej liečby absolvuje aj rádioterapiu. Princípom rádioterapie je to, že ožiarené bunky nie sú schopné rozmnožovania a umierajú. Nádorové bunky sú všeobecne citlivejšie na ožiarenie ako bunky zdravé, a preto je možné nádor žiarením vyliečiť. Ožiarenie bohužiaľ spôsobuje aj poškodenie zdravých tkanív a toto ich poškodenie sa môže prejaviť v priebehu ožarovania, do 3 mesiacov od liečby alebo po niekoľkých mesiacoch až rokoch po ukončení ožarovania.
Pri fotónovej rádioterapii je využívané žiarenie, kedy je zdroj žiarenia (fotóny) umiestnený mimo tela pacienta. Fotóny však majú tú vlastnosť, že keď prestupujú telom pacienta, odovzdávajú svoju energiu nielen v mieste nádoru, teda tam, kde je to žiadúce, ale aj pred a za nádorom. Tým dochádza k nežiadúcemu ožiareniu aj zdravých tkanív a orgánov v okolí ožarovaného nádoru (orgánu) a k vzniku nežiaducich účinkov.
S prognózou nízkorizikového karcinómu prostaty podstupuje pacient ožiarenie v 20 – 35 sedeniach (tzv. frakciách). Pokiaľ je nález na prostate vo vyššej rizikovej skupine, predchádza rádioterapii ešte cca 6-mesačná hormonálna liečba (obvykle sa podávajú dve injekcie s odstupom troch mesiacov). Dôvodom tohto prístupu v liečbe je snaha zmenšiť objem nádoru natoľko, aby bolo ožarovanie bezpečnejšie pre okolité orgány. U najviac rizikového karcinómu prostaty potom hormonálna liečba po ožarovaní prebieha ešte ďalšie dva roky.
**Zdroj:
https://www.pcf.org/about-prostate-cancer/prostate-cancer-side-effects/erectile-dysfunction/
https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/onkologicke-diagnozy/zhoubne-nadory-muzskeho-pohlavniho-ustroji-c60-c62/o-nadorech-prostaty/
Brachy(radio)terapia je ožarovanie zblízka (brachys = latinsky krátky), v priamom kontakte s nádorom. Jej výhodou je rýchly úbytok dávky žiarenia so vzdialenosťou od žiariča, tkanivo za nádorom je tak ožiarené len minimálne.
Pri brachyterapii karcinómu prostaty je zdroj žiarenia aplikovaný v podobe rádioaktívnych zŕn cez kožu hrádze priamo do nádorom postihnutej prostaty. Indikácia na túto liečbu má prísne kritériá a je sústreďovaná do špecializovaných centier. Liečba brachyterapiou je vhodná predovšetkým pre chorých so skorým karcinóm prostaty, ktorí nemôžu alebo nechcú podstúpiť radikálnu chirurgickú liečbu.
CyberKnife je roboticky riadený ožarovací prístroj, umožňujúci takzvanú stereotaktickú rádiochirurgiu. Ide teda o aplikáciu veľmi vysokých dávok žiarenia do veľmi malých objemov v tele, neinvazívnu alternatívu chirurgického zákroku u niektorých zhubných i nezhubných ložísk v oblastiach celého tela (mozog, chrbtica, pľúca, pečeň, pankreas, prostata).
CyberKnife využíva na aplikáciu vysokých dávok odľahčený lineárny urýchľovač umiestnený na robotickom ramene so 6 stupňami voľnosti a predstavuje tak nechirurgickú liečbu pre pacientov s nádormi, ktorých nemožno operovať.
CyberKnife je vhodný pre nádorové ložiská, ktoré sú veľkosťou malé a ktorých počet je tiež malý. Indikáciou sú mozgové nádory a metastázy, malé nádory pľúc, chrbtice, pankreasu, pečene, prostaty. Limitom pre ožiarenie je veľkosť nádoru zhruba do 5 cm alebo prítomnosť max. 3 vzdialených nádorových ložísk.
Liečba môže prebiehať ambulantne alebo na lôžku, záleží na preferenciách pacienta. CyberKnife umožňuje ožiarenie jednorazovo alebo v niekoľkých aplikáciách.
© Proton Therapy Center 2024. Všetky práva vyhradené. | Spracovanie osobných údajov