Zväčšená prostata

Favorite

O prostate

Zväčšená prostata

Zväčšená prostata a ťažkosti s ňou spojené sú najčastejším urologickým ochorením u mužov. Ide o nezhubné ochorenie, s ktorým sa stretáva veľká časť mužskej populácie. Odborne sa tento problém označuje ako benígna hyperplázia prostaty (BHP).

Hoci benígna hyperplázia prostaty patrí medzi nezhubné ochorenia, pacientom môže značne znepríjemňovať život. Problémy sa obvykle prihlásia po 50. roku života. Vo vekovej skupine 50 až 70 rokov trpí BHP viac ako štvrtina mužskej populácie. Zatiaľ čo prostata zdravého mladého muža má priemerné rozmery 4 × 3 × 2 cm a hmotnosť 29–40 gramov, zväčšená prostata môže nadobudnúť extrémne rozmery a hmotnosť až 200 gramov.

BHP sa môže prejavovať ťažkosťami pri močení i zadržiavaní moču, neschopnosťou sa vymočiť, infekciou močových ciest, prítomnosťou krvi v moči či dokonca tlakom zadržaného moču na obličky a nedostatočnou funkciou obličiek.

Pri neliečení sa BHP s postupom času zhoršuje a môže skončiť zlyhaním dolných močových ciest aj obličiek. Príčinou BHP sú zmeny v produkcii mužského hormónu testosterónu, ale aj estrogénu, ktorý sa u mužov tvorí v tukovom tkanive z testosterónu. Hormonálna nerovnováha, ktorá u mužov prichádza s vyšším vekom, spôsobuje reakciu tela v podobe zväčšovania oblasti žľazových buniek okolo močovej trubice a množenia svalových a väzivových vlákien v tejto oblasti.

Pre úspešné a včasné odhalenie problémov mužov starších ako 45 rokov sa odporúčajú pravidelné preventívne prehliadky u lekárov, ktorí sú špecialistami v odbore urológie. Tento krok môže pomôcť zabrániť rozvoju menej alebo viac závažných zdravotných komplikácií.

 

 

Vzhľadom na to, že zväčšená prostata u mužov utláča močovú trubicu a dráždi močový mechúr, medzi typické prejavy patria ťažkosti pri močení a udržaní moču.

Zväčšujúca sa predstojná žľaza totiž zužuje prietok močovej trubice, čím dochádza k oslabeniu prúdu moču, ktorý navyše často býva prerušovaný. Muži tak pri močení musia vynaložiť oveľa väčšie úsilie. Po vymočení muži často vplyvom tlaku na močový mechúr mávajú pocit nedokonalého vyprázdnenia, pretože sa tu v oblasti prostaty vytvorí akýsi val. Za ním vznikne vačok, v ktorom sa postupne hromadí moč, ktorý nedokáže danú prekážku prekonať. To tiež súvisí s častejším nutkaním na močenie, ktoré sprevádza naliehavá potreba sa čo najrýchlejšie vymočiť, alebo v niektorých prípadoch môže dochádzať aj k samovoľnému úniku moču (inkontinencia).

Medzi ďalšie príznaky zväčšenej prostaty sa radí aj nyktúria, čo je častá potreba močenia v nočných hodinách, ktorá prebúdza pacienta zo spánku. Výnimkou nie je ani post-evakuačný dribbling, kedy po vyprázdnení dochádza ešte k malému úniku moču (väčšinou, keď pacient opúšťa toaletu). Niekedy môže zväčšená prostata spôsobovať infekciu močových ciest, ktorá sa prejavuje pálením a rezaním pri močení.

Typické prejavy zväčšenej prostaty:

  • Oneskorený začiatok pri močení.
  • Slabý alebo prerušovaný prúd moču.
  • Časté odkvapkávanie moču.
  • Pocit neúplného vyprázdnenia.
  • Neustále nútenie na močenie.
  • Časté močenie počas dňa aj noci.

Tieto ťažkosti môžu výrazne zhoršiť kvalitu pacientovho života a zároveň ho často nútia k zmene životného štýlu. Muži sa napríklad vyhýbajú pitiu pred spaním, radšej nechodia na verejné akcie alebo prispôsobujú svoj režim tak, aby sa neustále pohybovali v blízkosti toalety. Problémy sa navyše časom stupňujú a neskôr môže dôjsť k močovej retencii, kedy sa pacient nemôže vôbec vymočiť.

V blízkosti prostaty sa okrem iného nachádzajú aj nervy a cievy, ktoré majú vplyv na stoporenie penisu. Z toho dôvodu môžu niektorí pacienti so zväčšenou prostatou zaznamenať rôzne druhy ďalších ťažkostí, kam patria napríklad:

  • Poruchy erekcie.
  • Bolestivá ejakulácia.
  • Prítomnosť krvi v ejakuláte.

Ak sa u vás objavia vyššie popísané problémy, je vhodné navštíviť lekára. Iba on môže stanoviť diagnózu a vylúčiť vážnejšie ochorenia, ktoré vo svojich začiatkoch vykazujú veľmi podobné príznaky. Na vyhodnotenie vlastných problémov sa odporúča vyplniť medzinárodný test prostatických príznakov (I-PSS). Test môžete vyplniť tu.

Ak máte viac ako 50 rokov alebo viac ako 40 rokov a vo vašej rodine sa vyskytla rakovina prostaty, dochádzajte na preventívne prehliadky v intervaloch odporúčaných vaším lekárom, obvykle každé jeden až dva roky.

Návštevu lekára neodkladajte, ak:

  • Objavíte krv v moči alebo v ejakuláte.
  • Budete mať bolesti v podbrušku alebo v chrbte v oblasti bedier.
  • Neudržíte moč.
  • Prestanete úplne močiť.

Pokiaľ sú vaše problémy mierne alebo vás výrazne neobťažujú, lekár pravdepodobne odporučí sledovanie a dochádzanie na pravidelné prehliadky. Symptómy BHP sa môžu časom zmierniť aj bez nutnosti použitia liekov.

Je vhodné upraviť životný štýl, ako napr. obmedziť fajčenie (nikotín dráždi močový mechúr), pitie kávy, alkoholu, silného čaju a väčšieho množstva tekutín na noc. Celkový denný príjem tekutín by však nemal klesnúť pod 1,5 litra. Odporúča sa tiež predchádzať zápche.

U pokročilejších foriem BHP (pri stredne ťažkých príznakoch) vám lekár predpíše liek na zmiernenie priebehu ochorenia.

Základom sú dve skupiny liekov:

  • Alfa-blokátory – uvoľňujú napätie hladkého svalstva prostaty a hrdla močového mechúra, čím zlepšujú odtok moču, účinok nastupuje zhruba za 1 – 2 týždne.
  • Blokátory 5 – alfa reduktázy – tie ovplyvňujú produkciu pohlavných hormónov, najmä testosterónu, ktoré potláčajú neprimeraný rast buniek prostaty.

Obe skupiny liekov sa niekedy môžu kombinovať, poprípade sa dopĺňajú rastlinnými prípravkami. Spomínané liečivá môžu mať však aj vedľajšie účinky, medzi ktoré patria zmeny v sexuálnej oblasti, ako sú poruchy erekcie, poruchy ejakulácie a menšia chuť na sex.

Pacientom, u ktorých nedôjde k zmierneniu problémov po užívaní liekov, alebo u ktorých zväčšená prostata spôsobuje výrazné nepohodlie a komplikácie, lekár odporučí niektoré z ďalších možných riešení:

  • Moderná možnosť liečby BHP predstavuje liečba metódou Rezūm™, pri ktorej je pacientovi aplikovaná do zväčšeného prostatického tkaniva sterilná para, ktorá ničí prebytočné bunky. Para po vstupe do tkaniva skvapalní a energia uvoľnená touto zmenou skupenstva zahubí zasiahnuté bunky prebytočného tkaniva. Liečba metódou Rezūm je vhodná pri zväčšení prostaty o veľkosti 30 až 80ml. Jej hlavnými výhodami sú rýchly nástup účinku a zachovanie erektilnej funkcie.
  • Ďalšou takzvane konzervatívnou metódou používanou pri liečbe ťažkostí so zväčšenou prostatou či chronickými zápalmi je terapia rázovou vlnou. Pri tomto neinvazívnom zákroku sú tkanivá ľudského tela vystavené mechanickému tlakovému rázu. Výsledkom je regenerácia postihnutého tkaniva, rast a remodelácia nových ciev. Nové cievy zlepšia prekrvenie a okysličenie, čo vedie k rýchlejšiemu hojeniu týchto tkanív.
  • V prípadoch, keď konzervatívna liečba nezaberá, navrhne lekár chirurgické riešenie:
  1. Transuretrálna resekcia prostaty, teda odstránenie časti prostaty cez močovú trubicu - vykonáva sa u malých prostat (pod 30 ml) alebo u mladších pacientov.
  2. Transuretrálna incízia prostaty - narezanie hrdla močového mechúra - u prostat s objemom 30-80 ml.
  3. Otvorená operácia, prostatektómia, pri ktorej je postihnutá časť prostaty vyňatá rezom vedeným najčastejšie cez dolnú polovicu brucha - u prostat so značne veľkým objemom nad 80 ml.

Rastlinné preparáty na liečbu BHP sú pomerne bezpečné a dobre znášané, ich účinok však nebol dostatočne preukázaný klinickými štúdiami. Zostáva teda mnoho nezodpovedaných otázok ohľadom zloženia, extrakcie, kvantifikácie a mechanizmu účinku týchto látok.

Patria sem napríklad:

  • Koreň žihľavy dvojdomej
  • Nechtík lekársky
  • Vrbovka malokvetá
  • Slivka africká
  • Echinacea purpurová
  • Echinacea úzkolistá
  • Tekvicové semienka
  • Trpasličia palma (Saw Palmetto)

Užívanie rastlinných prípravkov sa pre ich neistý účinok paušálne neodporúča. Ak však máte mierne príznaky BHP a chcete vyskúšať alternatívnu terapiu, poraďte sa so svojím lekárnikom alebo lekárom, či a ktorý liek je pre vás vhodný.

 

    Mám otázku

    Dojednajte si nezávislú konzultáciu v našom zdravotníckom centre.

    Protónová liečba je plne hradená zdravotnými poisťovňami.





    © Proton Therapy Center 2024. Všetky práva vyhradené. | Spracovanie osobných údajov

    +420 222 999 000