Ako porozumieť výsledkom vyšetrenia?

Favorite

Rakovina prostaty

Ako sa hodnotia výsledky biopsie a ako porozumieť výsledkom vyšetrenia

Výsledky biopsie

Pri biopsii sú odobraté valčeky prostatického tkaniva, tzv. vzorky, ktorých je odobraných 10 – 12. Tie sú následne odoslané na patológiu na histopatologické vyšetrenie pod mikroskopom. Pri histologickom vyšetrení je potom stanovená vlastná diagnóza karcinómu prostaty. Spracovanie vzoriek trvá väčšinou 7 – 10 dní, na niektorých pracoviskách dlhšie.

Patológ, lekár spracovávajúci odobraté vzorky z biopsie prostaty, v každej vzorke popíše jeho vlastnosti, či sa jedná o nezhubné zväčšenie prostatických žliazok (benígna hyperplázia), zápalový proces alebo nádor prostaty.

Stanovenie správnej klasifikácie má zásadný význam pre následnú voľbu vhodnej liečebnej modality. S vyšším číslom u každého z písmen TNM rastie aj závažnosť choroby.

Na základe rozsahu ochorenia určeného TNM klasifikáciou, na histologickom stupni vyzrievania nádoru (Gleason skóre, GS) a koncentrácii PSA pred liečbou, sa nádory prostaty delia do troch základných skupín – nízkeho, stredného a vysokého rizika, ktoré zároveň určujú pravdepodobný vývoj ochorenia (prognózy). a pomáhajú vo výbere najvhodnejšej liečby pre pacienta.

Prognóza ochorení
Riziková skupina Charakteristika skupiny
nízké riziko T1-T2a a GS 2-6 a PSA < 10 ng/ml
stredne riziko T2b-T2c lebo GS 7 lebo PSA 10-20 ng/ml
vysoké riziko T3a lebo GS 8-10 lebo PSA > 20 ng/ml
velmi vysoké riziko T3b-T4 N0 alebo akékolvek T N1 alebo akékolvek T akékolvek N M1

*

TNM klasifikácia a štádium ochorenia

Po stanovení diagnózy karcinómu prostaty je nutné určiť aj rozsah ochorenia (štádium choroby). Pri tom vychádzame z výsledkov vyšetrenia prostaty konečníkom a niektorých špeciálnych vyšetrení – hladina PSA, CT panvy, MR panvy, scintigrafia skeletu, röntgen pľúc, PET/CT vyšetrenia (nie vždy je nutné vykonávať všetky).

  • Pri lokalizovanom ochorení je nádor obmedzený iba na prostatu a nie je zistené jeho šírenie mimo prostaty (nie sú metastázy). Rozlišujeme tzv. skorý karcinóm prostaty – nádor je lokalizovaný vo vnútri prostaty a jej puzdro im nie je narušené, a tzv. lokálne pokročilý karcinóm prostaty, pri ktorom je puzdro prostaty nádorom postihnuté, a ten môže prerastať aj do bezprostredného okolia prostaty.
  • Pri generalizovanom ochorení je zistené metastatické šírenie nádoru. Najčastejším cieľom metastáz sú panvové miazgové uzliny a skelet. Môže sa však (aj keď zďaleka nie tak často) šíriť aj do ďalších orgánov.

TNM klasifikácia slúži na jednoduchý popis rozsahu nádoru a určenie štádia ochorenia. Štádium ochorenia je potom jedným z kritérií, podľa ktorých sa lekár rozhoduje pri voľbe liečby. Presné stanovenie štádia choroby je rozhodujúce pre ďalšiu liečbu. Kľúčové je predovšetkým zistenie, či sa nádor rozšíril aj mimo ložiska v prostate. Teda či sa vytvorili aj metastázy (najčastejšie v kostiach, či stavcoch chrbtice). Toto stanovovanie určitého štádia ochorenia sa nazýva odborne staging, teda akési „škatuľkovanie“. Písmená označujú nasledujúce:

  • T-primárny tumor, kedy v prípade karcinómu prostaty T0 znamená, že nádor nie je prítomný, T1 až T4 značí konkrétny popis rozsahu nádoru, jeho veľkosti a/alebo vzťahu k okolitým štruktúram
  • N-regionálne lymfatické uzliny, keď N0 = uzliny nie sú postihnuté nádorom, N1 až N3 = opis postihnutia lymfatických uzlín a rozsah takého postihnutia
  • M- metastázy, kedy M0 znamená, že vzdialené metastázy nie sú neprítomné, M1 vzdialené metastázy sú prítomné

K jednotlivým písmenám sú ďalej priraďované čísla, v prípade karcinómu prostaty sa používa pri písmene T 1–4 a značí klinické štádium:

  • Štádium T1- jedná sa o klinicky nezistiteľný nádor, ani palpačne ani zobrazovacími metódami. Toto štádium sa ďalej delí a označuje malými písmenami.
  1. Štádium T1a označuje, že nádor bol zistený náhodne histologicky a je prítomný v ≤ 5% tkaniva.
  2. Štádium T1b označuje, že nádor bol zistený náhodne histologicky a je prítomný v > 5 % tkaniva.
  3. Štádium T1c označuje, že nádor bol zistený pri punkčnej biopsii (indikované napr. na základe zvýšenia hladiny PSA).
  • Štádium T2 – jedná sa o štádium, kedy je nádor obmedzený iba na prostatu.
  1. Štádium T2a označuje, že nádor postihuje polovicu jedného laloku prostaty alebo menej.
  2. Štádium T2b označuje, že nádor postihuje viac ako jednu polovicu laloku prostaty, nie však oba.
  3. Štádium T2c označuje, že nádor postihuje oba laloky.
  • Štádium T3 – nádor sa rozšíril aj cez puzdro prostaty
  1. Štádium T3a označuje, že je nádorom postihnutá časť močového mechúra.
  2. Štádium T3b označuje, že nádor postihuje aj semenné vačky.
  • Štádium T4 – nádor postihuje aj iné štruktúry ako močový mechúr a semenné vačky*

*Zdroj: https://www.uroweb.cz/index.php?pg=dg–nadory-prostaty–diagnostika

    Mám otázku

    Dojednajte si nezávislú konzultáciu v našom zdravotníckom centre.

    Protónová liečba je plne hradená zdravotnými poisťovňami.





    © Proton Therapy Center 2024. Všetky práva vyhradené. | Spracovanie osobných údajov

    +420 222 999 000