V súčasnosti existuje niekoľko spôsobov, ktoré lekárom pomáhajú pri stanovení konečnej diagnózy rakoviny prostaty:
Jedným zo základných spôsobov, ako zhodnotiť povrch prostaty, je vyšetrenie cez konečník (tzv. vyšetrenie „per rectum“). Ide o vyšetrenie, pri ktorom vám lekár vyšetrí prostatu pohmatom cez konečník. Toto vyšetrenie je síce nepríjemné, ale nie je bolestivé, a pre komplexnú diagnostiku je nevyhnutné. Nádor prostaty môže byť na pohmat hrboľatý a tvrdý ako kameň, a je preto odlíšiteľný od hladkého povrchu zväčšenej prostaty. Pokiaľ pri tomto vyšetrení vznikne podozrenie na nádor prostaty, bude vám navrhnutá biopsia prostaty.
Prostatický špecifický antigén (PSA) je v súčasnosti klinicky najvýznamnejším ukazovateľom (markerom) karcinómu prostaty. Je to enzým produkovaný normálnymi aj rakovinovými bunkami prostaty a vyšetrenie jeho koncentrácie v krvi je bežne používanou metódou v diagnostike karcinómu prostaty. Skratka PSA označuje bielkovinu, ktorú produkujú žľazy prostaty.
Základnou funkciou bielkoviny PSA je skvapalnenie spermií, jej najväčšia koncentrácia je teda v semene a len malá časť je uvoľnená do krvi. Každý muž s prostatou má teda určitú hladinu PSA. V prípade, že je štruktúra buniek a žliazok prostaty poškodená (napríklad práve nádorom prostaty), sa PSA dostáva do krvi vo vyššom množstve. Ak sa hodnota PSA v krvi zvýši nad stanovený limit (určuje sa podľa veku a veľkosti prostaty), odporúča sa vykonať ďalšie vyšetrenie prostaty, ako je napríklad biopsia prostaty.
Vyšetrenie krvi na stanovenie hladiny PSA sa vykonáva nielen u mužov s príznakmi ochorenia rakoviny prostaty (ako je napríklad ťažkosti s močením, problémy s erekciou či bolesti v panve a chrbte a pod.), ale vykonáva sa aj u mužov bez príznakov ako preventívne vyšetrenie. Úspech liečby zhubných nádorov je takmer vždy závislý od včasného rozpoznania zhubného nádoru a presného stanovenia diagnózy.
Zvýšenú hladinu celkového PSA v sére môžeme pozorovať pri karcinóme prostaty, ale aj pri iných ochoreniach, napr. benígnej hyperplázii prostaty, zápale prostaty, pri akútnej retencii moču či po niektorých urologických manipuláciách. Objavuje sa aj po pohlavnom styku. Niektoré typy nádorov prostaty ale na hladinu PSA v krvi bohužiaľ nemusia mať žiadny vplyv. Preto je nevyhnutné aj doplňujúce vyšetrenie „per rectum“.
Zvýšená hladina PSA v krvi neznamená nutne rakovinu prostaty. Zvýšenú hladinu môže spôsobiť celá škála ďalších zdravotných problémov či ďalších stavov:
Aspoň 48 hodín pred odberom krvi je nutné sa vyvarovať fyzickým aktivitám, ktoré by mohli mať vplyv na tkanivo prostaty [1] ako napríklad:
Pred odberom je nutné tiež zvážiť, či u vás nenastala niektorá zo situácií, ktorá by mohla vyšetrenie skresliť:
Za normálnych okolností je hladina PSA v sére pod 4 ng/ml, čo je hodnota, ktorá je medzinárodne uznávaná ako deliaca línia medzi normálnou a zvýšenou hodnotou PSA. Problémy pri diagnostike karcinómu prostaty prostredníctvom merania PSA spôsobuje fakt, že až 20 % pacientov so zhubným nádorom má hladinu PSA nižšiu ako 4 ng/ml a naopak zďaleka nie každý pacient s PSA v hodnotách 4 – 10 ng/ml má karcinóm prostaty. Hovoríme o tzv. diagnostickej šedej zóne, v ktorej sa karcinóm vyskytuje iba u 25 % pacientov.
Dôležitú úlohu v meraní PSA hrá vek pacienta. Vieme, že s narastajúcim vekom sa postupne zvyšuje aj hodnota PSA, preto sa v súčasnej dobe v diagnostike berie obvykle ohľad na tzv. vekovo špecifický PSA. Pre mužov vo veku 40 – 49 rokov bola navrhnutá horná hranica PSA 2,5 ng/ml, v 50 – 59 rokoch 3,5 ng/ml, v 60 – 69 rokoch 4,5 ng/ml a od 70 rokov vyššie 6, 5 ng/ml.
[1] Možnosť zvýšenej hodnoty PSA po ejakulácii, jazde na bicykli alebo vyšetrení prostaty cez konečník nebola síce v renomovaných štúdiách potvrdená, napriek tomu však odporúčame sa všetkých vyššie uvedených aktivít vyvarovať.
Biopsia prostaty je vyšetrovacia metóda, ktorá spočíva v odbere buniek z prostatického tkaniva. Hrá kľúčovú úlohu predovšetkým v diagnostike karcinómu prostaty. Bez biopsie a následného histologického vyšetrenia nie je možné diagnostikovať karcinóm prostaty.
V prípade prostaty môže lekár pojať podozrenie na nádor na základe vyšetrenia pohmatom alebo najmä na základe zvýšenej koncentrácie PSA, ale až rozbor tkaniva jeho podozrenie potvrdí alebo vyvráti. Aj v prípadoch, keď nejde o zhubný nádor, potom biopsia a následný rozbor tkaniva podajú informácie o povahe zmien tkaniva, a môžeme na ich základe rozhodnúť o ďalšej liečbe.
Biopsia sa vykonáva špeciálnou bioptickou ihlou pomocou ultrazvukovej sondy zavedenej do konečníka. Počas vlastného vyšetrenia sa zavádza do konečníka najskôr ultrazvuková sonda, ktorá pomáha určiť miesta, z ktorých odoberáme tkanivo. Vlastný odber tkaniva je vykonaný zo zhruba 10 - 12 miest prostaty. Vyšetrenie nie je bolestivé, ale skôr nepríjemné, preto možno požiadať lekára, ktorý bude biopsiu vykonávať, o analgéziu. Časová náročnosť vyšetrenia je obvykle 10 – 15 minút.
Pred samotným vyšetrením je nutné dôkladné vyprázdnenie konečníka (najlepšie pomocou glycerínových čípkov) a v niektorých prípadoch aj podanie antibiotík. Pokiaľ užívate lieky na zrážanlivosť krvi, musia sa tieto lieky, po dohode s vašim praktickým lekárom alebo špecialistom, vysadiť 5 dní vopred, poprípade ich nahradiť inými, vhodnejšími liekmi.
Odobrané vzorky tkaniva sú následne odosielané na histologické vyšetrenie, ktoré vyvráti alebo potvrdí prítomnosť nádorových buniek.
Vyšetrenie ultrazvukom je neinvazívne a nebolí. Pri vyšetrení vám lekár priloží ultrazvukovú sondu na požadovanú časť tela. Vyšetrenie sa vykonáva v ľahu na chrbte. V praxi sa však s vyšetrením iba ultrazvukom príliš nestretnete, takmer vždy sú potrebné ďalšie doplňujúce vyšetrenia.
Vyšetrenie magnetickou rezonanciou umožňuje podrobne zobraziť jednotlivé anatomické oblasti ľudského tela. Výrazne prispieva k stanoveniu diagnózy a k objasneniu zdravotného problému vo vyšetrovanej oblasti, čo môže mať zásadný vplyv na ďalší priebeh liečby. Vyšetrenie sa vykonáva v silnom magnetickom poli a je nebolestivé. Mierne znepokojujúce pre vás môže byť pomerne silný hluk, ktorý vyšetrenie sprevádza, nie je to však nič, čoho by ste sa mali obávať, hluk je spôsobený prístrojovými súčiastkami.
V prípade MR prostaty je vo väčšine prípadov nutné tiež aplikovať kontrastnú látku do žily. Tá slúži na zlepšenie snímania zobrazenej oblasti a zvýrazňuje štruktúry v tele pacienta. Pokiaľ vám bude na MR vyšetrenie doporučené použitie kontrastnej látky, je vhodné 4 hodiny pred vyšetrením nejesť, nežuvať žuvačky, nefajčiť. Piť môžete po malých dúškoch max. do 150 ml neperlivej vody.
Samotné vyšetrenie prebieha tak, že vás rádiologický asistent položí na vyšetrovací stôl do správnej polohy, a na vyšetrované miesto vám priložia vyšetrovacie pomôcky – tzv. cievky. Tieto cievky zaisťujú samotné vyšetrenie, a preto sú nevyhnutné na vykonanie a na čo najlepšie zobrazenie vyšetrovanej oblasti. Po celú dobu vyšetrenia, ktoré trvá v rozmedzí od 25 – 90 minút, musíte pokojne ležať a pravidelne dýchať. Každý pohyb znehodnocuje tvorbu snímaných obrázkov.
Ak máte implantovaný kardiostimulátor alebo defibrilátor, akékoľvek iné elektronické zariadenie v tele, kochleárny implantát alebo črepinu v oku, toto vyšetrenie bohužiaľ NESMIETE podstúpiť. Výnimku je možné urobiť iba ak máte písomné potvrdenie výrobcu implantátu o jeho plnej MR kompatibilite a súčasne máte písomný súhlas operatéra, ktorý ho implantoval, s vyšetrením MR.
Vyšetrenie bohužiaľ tiež NEMÔŽETE podstúpiť, ak máte kovové srdcové chlopne, kĺbové náhrady, kovové svorky po operáciách, kaválny filter, klipy po operácii mozgu, stenty, výstuže ciev a iné kovy implantované do tela kratšiu dobu ako 6 týždňov. Výnimka je možná opäť iba vtedy, ak máte písomné potvrdenie výrobcu implantátu o jeho plnej MR kompatibilite a súčasne pokiaľ máte písomný súhlas operatéra, ktorý ho implantoval. V neposlednom rade je dôležité, aby od implantácie uplynula lehota aspoň 6 týždňov. Je to preto, aby sa implantát v tele správne „usadil“.
PET/CT je diagnostická zobrazovacia metóda nukleárnej medicíny využívaná najmä na diagnostiku nádorových ochorení. Vyšetrenie kombinuje funkčný (metabolický) a anatomický (morfologický) obraz v rámci jedného prístroja. V rámci vyšetrenia je nutná intravenózna aplikácia špeciálnych rádioaktívnych látok nazývaných rádiofarmaká a prípadne aj jódové kontrastné látky pre presnejšie zobrazenie. Počas vyšetrenia budete vystavený ionizujúcemu žiareniu, ktoré ale nebudete nijako cítiť.
Zdrojom ionizujúceho žiarenia je jednak vyšetrovací prístroj a tiež do žily podaná rádioaktívna látka (rádiofarmakum). Súčasné prevedenie oboch metód a ich spojenie (tzv. hybridné zobrazenie), umožňuje určiť presnú anatomickú lokalizáciu patologického nálezu, zrejmého z metabolického obrazu. Výsledok vyšetrenia PET/CT prispieva k stanoveniu správnej diagnózy či objasneniu zdravotného problému, alebo umožňuje optimalizáciu liečebného či ďalšieho diagnostického postupu.
Tento typ vyšetrenia vám môže byť indikovaný na základe lokalizácie nádoru, lokalizácie metastáz, či pri lokalizácii recidívy rakoviny prostaty.
© Proton Therapy Center 2024. Všetky práva vyhradené. | Spracovanie osobných údajov