V skorých štádiách ochorenia väčšina chorých nemá žiadne problémy. Na prítomnosť ochorenia nás väčšinou upozorní zvýšená hladina prostatického špecifického antigénu (PSA), alebo subjektívne ťažkosti. PSA je bielkovina produkovaná bunkami prostaty. Jej hladina nebýva zvýšená iba pri karcinóme prostaty, ale aj pri iných ochoreniach prostaty – benígnej hyperplázii (u 25 % chorých) a zápaloch prostaty. Napriek tomu, že PSA nie je priamo špecifický ukazovateľ, má väčšina chorých s karcinómom prostaty jeho hladinu zvýšenú.
Za normálnych okolností je hladina PSA v sére pod 4 ng/ml, čo je hodnota, ktorá je medzinárodne uznávaná ako deliaca línia medzi normálnou a zvýšenou hodnotou PSA. Problémy pri diagnostike karcinómu prostaty prostredníctvom merania PSA spôsobuje fakt, že až 20 % pacientov so zhubným nádorom má hladinu PSA nižšiu ako 4 ng/ml a naopak zďaleka nie každý pacient s PSA v hodnotách 4 – 10 ng/ml má karcinóm prostaty. Hovoríme o tzv. diagnostickej šedej zóne, v ktorej sa karcinóm vyskytuje iba u 25 % pacientov. Dôležitú úlohu v meraní PSA hrá vek pacienta. Vieme, že s narastajúcim vekom sa postupne zvyšuje aj hodnota PSA, preto sa v súčasnej dobe v diagnostike berie obvykle ohľad na tzv. vekovo špecifický PSA.
U pokročilých nádorov prostaty môže pacient pozorovať podobné ťažkosti ako pri nezhubnom zväčšení prostaty (benígna hyperplázia prostaty). Väčšinou sa jedná o problémy s močením, ktoré môže byť ťažké a časté. Zriedkavejšie sa prejaví nádor prítomnosťou krvi v moči (hematúriou). „Generalizované ochorenie“ (pokročilé) sa prejavuje ťažkosťami, ktoré sú spôsobené prítomnosťou vzdialených nádorových ložísk (metastáz). Najčastejším miestom, kam sa tento nádor šíri, sú kosti. K ťažkostiam chorého v tomto štádiu ochorenia patria najmä bolesti. Niekedy sa môže ochorenie prejaviť tzv. patologickou fraktúrou (zlomením kosti bez adekvátneho poranenia).
*zdroj: https://urosante.cz/urologie/prostaticky-specificky-antigen/
© Proton Therapy Center 2024. Všetky práva vyhradené. | Spracovanie osobných údajov