Onkologické ochorenie je jedno z najťažších období v živote. A to nielen pre pacienta, ale aj jeho najbližších. Podpora je pre úspešný priebeh liečby a uzdravenia veľmi dôležitá.
Aby ste mohli podporiť druhého, je potrebné sa vysporiadať s vlastnými emóciami. A tiež so svojim strachom. Majte na pamäti to, že v dnešnej dobe je medicína na takej úrovni, že sa veľké percento mužov z choroby vylieči. Niektorí pacienti skutočne úplne, iní dokážu viesť kvalitný život aj mnoho rokov. Preto neprepadajte automaticky skepse a pocitu beznádeje.
Pomôže „len počúvať“? Ak o to dotyčný stojí, potom rozhodne. Aj keď sa vám možno chorý zverí s niečím veľmi ťaživým, či ide o jeho zdravotný stav, finančnú situáciu alebo napríklad deti, nechajte ho vysloviť svoje pocity. Nesúďte, rozhodne nebagatelizujte situáciu, a iba počúvajte. Pacienti zvyčajne prechádzajú stavom negácie, hnevu, smútku a zmierenia sa s diagnózou.
Nesnažte sa za každú cenu radiť a poučovať. Môžete ponúknuť fyzickú a praktickú pomoc od postráženia detí, zabezpečenie odvozu k lekárovi po obstaranie nákupov či iných pochôdzok. Psychicky môžete podporiť a prejaviť pochopenie napríklad tak, že pacienta, ktorý sa rozhodol dôverovať lekárom a liečbe, nezahŕňajte a nezaťažujte inými alternatívnymi prístupmi. Tieto, v snahe byť nápomocní, nemáme často ani riadne overené, a tak len vnášame do rozhodnutia druhého pochybnosti.
Vaša prítomnosť, záujem a čas je tá najlepšia pomoc, akú môžete onkologicky chorému človeku dať. Sprevádzajte ho k lekárovi, zaujímajte sa o priebeh liečby, vypytujte sa lekárov, navštevujte ho, a hlavne sa ho snažte odpútať od negatívnych myšlienok. Ale ani v tomto prípade, ako sa hovorí „netlačte na pílu“. Je to stále ten istý človek, ako bol pred chorobou. Na to treba myslieť. Ak teda chce byť niekedy sám, rešpektujte aj toto prianie. Rozhodne mu však neprestaňte hovoriť a dávať najavo, že ho máte radi.
Napriek tomu, že sa nie všetci v rodine možno zhodnete na tom, ako sa s chorobou svojho blízkeho správne vysporiadať, myslite vždy hlavne na neho a prispôsobte sa. Hádky v rodine situáciu rozhodne nezlepšia pre nikoho. Vždy myslite na to, že primárne je urobiť pre pacienta čo možno najpohodovejšie prostredie, a snažte sa nachádzať kompromisy, aby doma nebola zbytočne nepríjemná atmosféra. Rovnako je dôležité myslieť aj na svoje zdravie. Snažte sa odpočívať a dostatočne spať, jedzte zdravo a hýbte sa, aby ste mali stále dosť síl na to podporovať chorého. Keď budete v nepohode ešte aj vy, sotva budete môcť energiu odovzdávať ďalej.
© Proton Therapy Center 2024. Všetky práva vyhradené. | Spracovanie osobných údajov